#ECDAY2013 >   Deň európskej spolupráce - Staň sa aj Ty súčasťou Európy!

Deň európskej spolupráce - Staň sa aj Ty súčasťou Európy!

21. september sa už po tretíkrát stal príležitosťou osláviť   úspechy viac ako dvadsaťročnej „susedskej“ územnej spolupráce vo viac než 30 krajinách Európy. Mottom týchto osláv sa opäť stalo „ Spoločné hranice, spoločné záujmy“ a to nielen v  Európe, ale i mimo nej, keďže územná spolupráca zahŕňa aj krajiny Európy, ktoré nie sú v Európskej únii. Rovnako sa do iniciatívy mohli zapojiť krajiny mimo Európy.
 
V tomto roku sa slávnostné otvorenie uskutočnilo 16. septembra v Miláne pod záštitou talianskeho predsedníctva v Rade Európskej únie. Ústredným motívom otvorenia bolo slávnostné vyhodnotenie súťaže krátkych filmov, do ktorej sa zapojilo viac  ako 270 súťažiacich.
Na Slovensku sa pri tejto príležitosti konalo lokálne podujatie pod záštitou poslanca Európskeho parlamentu Eduarda Kukana. Obdobou celoeurópskej bola regionálna súťaž filmov s názvom „Natoč svoj krátky fim“, do ktorej sa mohli zapojiť stredoškolskí študenti. Úlohou študentov bolo zachytiť svoj pohľad na projekty cezhraničnej spolupráce v dvojminútovom videu. Súťaž organizoval OP INTERACT II spoločne s Bratislavským samosprávnym krajom.
Slávnostné vyhlásenie výsledkov bolo naplánované na 19.septembra a konalo sa v obchodnom centre Centrál v Bratislave. Po videopozdrave Eduarda Kukana odovzdal podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Martin Zaťovič spoločne s členmi odbornej poroty  ocenenia v nasledovných kategórích: :Slovensko – Rakúsko - objekt: Cyklomost slobody (Devínska Nová Ves), Slovensko – Maďarsko - Objekt: Vodné dielo v Čunove, Slovensko – Česko - Objekt: Baťov kanál, voľná kategória - Európsku spoluprácu vnímam ako...
Na šťastných víťazov v každej kategórií z radov študentov stredných škôl čakali hodnotné ceny – za 1. miesto videokamera, za 2. miesto fotoaparát a za 3. miesto poukážka do nákupného centra v Bratislave. Absolútny víťaz v diváckom hlasovaní vyhral návštevu Európskeho parlamentu pre seba a svojich 5 kamarátov.
 
Happening sa zakončil vystúpením rapera Ega, ktorý roztancoval nielen tínedžerov, ale aj ostatných návštevníkov podujatia.
 
Viac informácií i víťazné videá sú dostupné na stráne ww.ecday.sk
 
Celoeurópsku kampaň koordinuje operačný program INTERACT s podporou Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Výboru regiónov.
 

Fotogaléria z podujatia

ec day bratislava
 
 
 
 
 

Novinky

Deň európskej spolupráce 2018

Prehľadné a zaujímavé informácie o podujatí si môžete prečítať na plagáte TU.

Newsletter

Video

Promo European Cooperation Day 2017